Zaujímavosti a zo sveta výroby pečiatky

Z histórie

Viete, že dnes je ročný obrat len v Amerike 500 miliónov dolárov? Ide pri tom o jeden z najstarších biznisov vo svete. Pečiatky totiž vznikli, podľa niektorých odborníkov, spolu s prvou civilizáciou. Našli sa však aj pri vykopávkach v Egypte či Grécku. V tom čase sa vyrábali z hliny či kostí zvierat. Neskôr sa vyrábali z kameňa či kovu. Najobľúbenejšie bolo železo, ale aj olovo a meď.
Pečate slúžili na značenie a identifikáciu zvierat, koží zvierat či remeselných výrobkov. Funkcie sa však neskôr trochu zmenili, mali spolu s pečatným voskom uzatvárať listiny, dokumenty či zmluvy pred zrakom tých, ktorí ich nesmeli vidieť. Pečate však slúžili aj na overovanie pravosti dokumentov a využívali ich aj posli, aby preukázali svoju vierohodnosť pri plnení svojho poslania.
Veľmi obľúbené boli aj pečatné prstene či pečatné valčeky. Nikto neobmedzoval tvar a ani veľkosť. Tak vznikali v tvare trojlístka či mnohouholníkové. Najväčšiu vlastnil Žigmund Luxemburský a mala v priemere 14 milimetrov. Zaužíval sa totiž názor, že čím väčšia pečať, tým bohatší pán.

Pečiatky počas normalizácie

V čase normalizácie bolo mnoho nepotrebných a zbytočných úradníkov, ktorí čakali na každého občana. Ten ju potreboval takmer na všetko, a tak práve počas normalizácie nastal veľký rozmach. Vylepšenia a inovácie na seba nenechali dlho čakať. Zmena nastala aj v materiáli na výrobu pečiatok.

Súčasnosť

V súčasnosti je na trhu veľký výber, nielen čo sa týka tvaru, ale aj materiálu, z akého sú vyrobené, farby a dizajnu. Vyberať si môžete medzi drevenými, samonamáčacími, flash, suchými, z kovu, plastu, dokonca trojposchodové pečiatky.
Môžeme ich rozdeliť na kancelárske, umelecké a detské. Tie detské sa po prvýkrát objavili na trhu koncom 80. rokov minulého storočia. Vedci zistili, že detské pečiatky podporujú zručnosti a fantáziu detí predškolského veku. Dnes si vaša ratolesť môže vybrať medzi obľúbenou rozprávkovou postavičkou alebo so zvieratkami. Umelecké si môžete vyrobiť sami. Niektoré firmy totiž ponúkajú polotovary, do ktorých môžete vyrývať akékoľvek tvary. Takto vyrobené produkty môžu byť umeleckým dielom či súčasťou umeleckého diela.
Dnes napredujú míľovými krokmi a existuje aj množstvo moderných pečiatok, ktoré sú napríklad integrované do pera. Pokojne ju však môžete mať aj ako prívesok.

Nástup laserovej technológie

Prudký vývoj technológií sa pochopiteľne odrazil aj na výrobe pečiatok. Veľký prielom zaznamenal najmä vynález laseru. Dnes laser riadený počítačom vyrezáva do špeciálnej gumy, ktoré sú maximálne presné a dobre čitateľné. Výroba pomocou laseru je hotová doslova do niekoľkých minút. Táto technológia sa preniesla aj do predajní, a preto dnes môžete odísť z predajne už o niekoľko minút. Materiály, z ktorých sa vyrábajú nezaťažujú životné prostredie, často sú recyklované. Ekologické sú dnes veľmi populárne.
V súčasnoti majú mnoho farieb obalov, podušiek i atramentu. Sú ľahké, veľmi dobre sa otvárajú, čo umožňuje rýchle doplnenie atramentu a predĺženie životnosti. Kvalita zrýchli a zjednoduší pracovný proces.

Na trhu je mnoho kvalitných produktov, či už ide o samonamáčacie, drevené či suché pečiatky. Pokiaľ však zvažujete kúpu, mala by spĺňať všetky stanovené parametre kvality. Či už ide o obdĺžnikové, okrúhle či asymetrické.

Trodat, Colop a Traxx

Práve pečiatky Trodat a Colop sú tie, ktoré všetky požadované parametre kvality spĺňajú. Okrem toho majú mnoho vylepšení, vďaka ktorým je práca s ňou i jej údržba veľmi ľahká. Ak chcete pracovať s kvalitou, vyberte si značku Trodat alebo Colop.

Výroba pečiatok
Výroba reklamy
Reklamné predmety
Informačná hláška
Spracovávam požiadavku,
čakajte prosím...
X
Odporučenie pečiatky známemu
Email známeho:
Vaše meno: